Chwalą Cię?

Wolisz gdy chwalą Cię inni, czy gdy Ty się chwalisz? Odpowiedź jest oczywista? Dajesz innym szansę, aby Cię pochwalili? Zwracasz uwagę za co Cię chwalą? Wyciągasz wnioski na temat systemu wartości osoby chwalącej? A gdy chwalą Cię za coś co dla Ciebie nie jest ważne? Pomijają sprawy ważniejsze? Zmienia to postać rzeczy? Jak wtedy reagujesz? Dajesz poznać, że to dla Ciebie mało istotne? Opowiadasz o ważnym dla Ciebie osiągnięciu?

Wizyta teściów (anegdota)

Czasy socjalizmu. Młode małżeństwo “na swoim”. Przyjeżdżają rodzice dziewczyny. Trochę niezręczna sytuacja, bo nie byli zaproszeni na ślub. Nie spotkali dotąd zięcia. Zięć pokazuje kawalerkę:

Dopiero skończyliśmy studia i już mamy swoje mieszkanie. Pokój z aneksem kuchennym. Łazienka plus WC. Tzn. nie trzeba wychodzić “za potrzebą”. Tylko wodę trzeba spuszczać. W pokoju mamy wersalkę. W dzień można na niej siedzieć, a na noc się rozkłada. Mamy też telewizor. Na razie czarno-biały. Można oglądać ruchome obrazy. Czasem całe zmyślone historie pokazują.

Teściowie towarzyszą w obchodzie. Słuchają. Nic nie mówią. W końcu pan domu pyta:

Przydałby się wam telewizor, co? Nie byłoby nudno wieczorami.

Na to, dość flegmatycznie, teść:

Mamy telewizor. Kolorowy, tranzystorowy, japoński.

Morały

Sprawdź, czy wiesz przed kim się chwalisz. W powyższej anegdotce pan domu założył, że teściowe żyją „na wsi zabitej dechami”.

To czym się chwalisz dużo mówi o Tobie. Ewidentnie bohater anegdoty chciał teściom zaimponować. Zaimponować tym co ma.

Można dyskutować, czy nasz bohater rzeczywiście bardziej sobie cenił „mieć” niż „być”. Może kolegom ze studiów chwalił się swoją wiedzą? Ale teściom pokazywał tylko „mieć”. Wybór mógł wynikać z tego jak „zaszufladkował” teściów. „Szufladkowanie” mówi więcej o osobie “szufladkującej” niż o “zaszufladkowanej”.

O mechanizmie „szufladkowania” -> ocenianie innych, cz.1, reakcji na „szufladkowanie” -> ocenianie innych, cz.2.

Co można było zrobić?

Można było zacząć od poznania teściów bliżej. Pozwolić im opowiedzieć o sobie. Zobaczyć co dla nich jest ważne. A może teściowie sami pochwaliliby naszego bohatera. Wtedy dałoby się zobaczyć jakimi wartościami się kierują.

Ewidentnie naszemu bohaterowi zależało na zrobieniu na teściach dobrego wrażenia. Ale nie dał sobie szansy, aby ich poznać, bo „z góry wiedział” czym może wzbudzić ich szacunek.

O jakich sukcesach Ty mówisz?

Dostosowujesz swój komunikat do odbiorcy? Innymi sukcesami chwalisz się przed rodziną, a innymi przed przyjaciółmi? Skąd się wzięło takie podejście? Jak bardzo zależy Ci na akceptacji innych?

Ty wszystkim opowiadasz to samo? Jest to zgodne z Twoimi wartościami? Z którymi? Głoszonymi, wyznawanymi, czy realizowanymi? Patrz ->  odkrywanie wartości.

Zobacz jeszcze

Jak kot z pęcherzem Co znaczy: biegać jak kot z pęcherzem? Biegać szybko? Na pewno. Być  zestresowanym? Na pewno. Biegać z sensem? Niekoniecznie. Właśnie. Biegać jak kot ...
Talent Days 2019. Wyniki ankiet   1.      Czy zakres tematyczny spotkania był interesujący? W skali od 0 do 10. 0 - w ogóle nie był interesujący,                  5 – średnio i...
Święty spokój Co to znaczy: mieć święty spokój? Być wolnym od trosk? Nie martwić się? Odetchnąć? Odpocząć od czegoś? W jaki sposób można stan osiągnąć? Trzeba rozwi...
Talent Days 2019 Zapraszam na Talent Days 2019. PGE Narodowy, 14 . marca 2019. Wstęp wolny, ale trzeba się zarejestrować. Ja też będę na Talent Days🙂 z darmowy...

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *