Czego unikam

Mam ulubione obszary, w których chętnie przebywam, gdzie spędzam najwięcej czasu i energii, które po prostu lubię. I nie chodzi tylko o miejsca fizyczne. Chodzi też o obszary mojego funkcjonowania. Również, gdy myślę o tym jak funkcjonuję. O tym z czego jestem zadowolony, a z czego… mniej zadowolony.  Co chciałbym zmienić.

Jeśli „nie przywołuję się do porządku” (lub nie robi tego mój coach) więcej uwagi poświęcam na jedne aspekty, a  pobieżnie analizuję/rozważam inne.

A Ty? Też masz ulubione obszary? A inne pomijasz lub traktujesz pobieżnie? Co Ci taka postawa daje? A czego Cię pozbawia?

O jakie „obszary” chodzi?

Tak naprawdę to nie jest najważniejsze na jakie obszary dzielę swoją rzeczywistość. Chyba, że sam podział wprowadził już element „pominięcia”. Istotne jest to, czy (mając swój podział) jednym obszarom poświęcam więcej czasu i uwagi niż innym. Zazwyczaj robię tak, że spędzam więcej czasu w obszarach mojej kompetencji, a mniej w obszarach, gdzie jestem mniej kompetentny. I co mi to robi? Doskonalę się w obszarach swojej kompetencji – jestem coraz lepszy. A w obszarach … mniejszej kompetencji? Najczęściej stoję w miejscu. Zatem dysproporcja pomiędzy obszarami kompetencji, a obszarami „mniejszej kompetencji” rośnie.

I co z tego? A tego to z góry nie wiadomo. Skoro brakuje mi kompetencji w pewnym obszarze, to sam nie mogę stwierdzić, czy czegoś z tego powodu nie tracę. Co więc mogę zrobić? Mogę zapytać kogoś kompetentnego w danym obszarze. Jaki robi użytek ze swojej kompetencji? Co Mu/Jej to daje? Ale ten ktoś ma zapewne inne obszary „mniejszej kompetencji” i Jego/Jej funkcjonowanie nie musi odzwierciedlać mojego.

Co w takim razie robić?

To zależy do tego, czy jestem gotów na zmianę. Jeśli to w jaki sposób funkcjonuję mnie zadowala – nie chcę tego zmieniać. A jeśli coś mi się nie podoba i chcę to zmienić – zastanawiam się  jak to zrobić. W szczególności, jeśli podejmowałem już nieskuteczne próby zmiany – szukam przyczyny. Może tkwi ona w tym, że nie wykorzystałem wystarczająco niektórych obszarów (np. z powodu mniejszej kompetencji w tym obszarze). Ale przecież moja kompetencja od tego nie urośnie? Jedno wiadomo na pewno – jeśli nic z tym nie zrobię: nie urośnie. Jeśli zacznę więcej czasu spędzać w tym obszarze mogę dostrzec aspekty, których dotąd nie widziałem. Mogę też uświadomić sobie jakiej wiedzy merytorycznej mi brakuje. Mogę tę wiedzę zdobyć/poszerzyć. Mogę ten obszar „oswoić” na tyle, że przestanie być obszarem, którego unikam lub traktuję pobieżnie.

„Obszary”, na które zwraca uwagę coach

Coach w czasie pracy z Klientem pilnuje, aby Klient dotknął wszystkich aspektów swojej rzeczywistości. W modelu wykorzystywanym przez ICF (International Coach Federation) wyróżnia się następujące obszary: fizyczny, intelektualny, emocjonalny, społeczny, duchowy.

Większość z nas dobrze sobie radzi z obszarami: fizycznym i intelektualnym

Praktyka pokazuje, że rzadko dotykamy aspektu duchowości w rozważaniach o sobie, czy o zmianie, którą planujemy. Coach „nie wkracza z butami do Twojej duszy”, ale przypomina o tym aspekcie. Jeśli zmiana dotyka mojej duchowości – daje mi to ekstra motywację i siłę do jej przeprowadzenia.

Spora część (większość?) mężczyzn nie ma dobrego kontaktu ze swoimi emocjami. Nie znaczy to, że nie odczuwają emocji – mają tylko kłopot z uświadomieniem sobie jakie emocje w danej chwili odczuwają, jaki te emocje mają na nich wpływ. Pojawia się tendencja, aby tego aspektu w ogóle nie rozważać. A odkrycie jak potężne i ważne emocje budzi we mnie zmiana, którą chcę przeprowadzić może mnie natchnąć dodatkową odwagą.

Część z nas ignoruje wpływ jaki nasza wewnętrzna przemiana może wywrzeć na otoczenie. Gdy ten wpływ dostrzegamy możemy się zdobyć na śmiałość i poprosić innych o pomoc.

A  jakie są Twoje doświadczenia? Zawsze skutecznie przeprowadzasz to, co zaplanujesz? A jeśli się nie uda, gdzie szukasz przyczyny? W świecie zewnętrznym: „oni nie są OK”? W sobie: „ja nie jestem OK”? Gdzie indziej? Gdzie?

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *