Czy walczysz o siebie do krwi

Chodzi o to, że na pytanie postawione tak jak w tytule tego tekstu jest tylko jedna właściwa odpowiedź: „Oczywiście, że tak”. Każda inna odpowiedź wskazuje, że – w jakiś sposób – jestem nieudacznikiem, który nawet nie walczy o sprawy dla siebie ważne.

OK. Uznajmy zatem, że taka – „dobrze brzmiąca” – odpowiedź już padła. A teraz zapraszam Cię do skonfrontowania tej odpowiedzi z rzeczywistością. „For your eyes only” – tylko dla Twojej (wewnętrznej) informacji. Moim zdaniem możesz na tym tylko zyskać. Są przecież tylko dwie możliwości:

1. Może się okazać, że jest dokładnie tak jak deklarujesz.

Wtedy wzmocnisz swoją wiarę w to przekonanie, bo zdobędziesz twarde dowody (zamiast tylko przekonania) na poparcie swojej odpowiedzi.

2. Może się okazać, że tylko Ci się wydaje, że walczysz o siebie do krwi.

Da Ci to szansę na „stanięcie w prawdzie” na swój temat, ale też na podjęcie decyzji o tym jak to zmienisz w przyszłości.

Zgoda? To zaczynamy. Weź, proszę, kartkę papieru (albo otwórz edytor tekstu) i podziel stronę ją na 4 kolumny.

Kolumna I. O co walczyłeś/walczyłaś?

Przypomnij sobie (i zapisz) 2-3 naprawdę ważne sprawy, o które musiałeś/musiałaś walczyć ostatnio (nie dawniej niż  w ostatnich 2-3 latach). Istotne jest żeby to były sprawy, które w największym stopniu zależały od Ciebie, a w znacznie mniejszym od innych ludzi, czy okoliczności zewnętrznych, na które nie miałeś/nie miałaś wpływu.

Nie chcesz wyciągać pochopnych wniosków, prawda? Zatem, zanim przejdziesz dalej uczciwie oceń (dla każdej sprawy osobno) ile zależało od Ciebie, a ile od czynników niezależnych od Ciebie. Jeśli stwierdzisz, że Twój wpływ na wynik danej sprawy był mniejszy niż 50% – poszukaj innej sprawy: takiej, w której Twój wpływ był większy.

Uwaga. Inna sprawa, że czasem zaniżamy (często nieświadomie) poziom naszego wpływu na pewne sprawy –  niejako asekurując się na wypadek niepowodzenia. Tym razem, jednak, nie będziemy się tym aspektem zajmować. Zakładamy, że ocena Twojego wpływu na daną sprawę jest obiektywnie prawdziwa.

Dygresja. Jeśli okazało się, że nie możesz sobie przypomnieć żadnej ważnej sprawy, w której Twój wpływ na ostateczny wynik był wyższy niż 50% – może to wskazywać, że należysz do osób, które zaniżają poziom swojego wpływu na wynik różnych spraw. I w ten sposób „z góry” usprawiedliwiasz negatywny wynik swoich działań. Dobrym sprawdzianem dla powyższej tezy jest przyjrzenie się wynikom takich spraw: ile z nich zakończyło się sukcesem?

Kolumna II. Jaki był wynik?

Dla każdego przypadku z osobna: rzetelnie oceń rezultaty jakie osiągnąłeś/osiągnęłaś. Najlepiej procentowo. Nawet, jeśli uważasz, że osiągnąłeś/osiągnęłaś sukces: przemyśl sprawę, czy był to sukces 100-, czy może 90-, albo 80-procentowy. Z drugiej strony, nawet jeśli to była porażka: poszukaj swoich (choćby drobnych) sukcesów – może uzyskałeś 10% albo 20% tego o co Ci chodziło?

Kolumna III. Co zrobiłeś/zrobiłaś dobrze?

Ponownie: każdy przypadek rozpatrujesz osobno. Wypisz (najlepiej w punktach) wszystkie swoje działania, które oceniasz za dobrze przeprowadzone. Staraj się zbytnio „nie czepiać” – chodzi o takie działania, które przeprowadziłeś/przeprowadziłaś dobrze (nawet jeśli dałoby się jeszcze coś poprawić). Zaliczasz tu też takie działania, które nie przyniosły oczekiwanych efektów, ale naprawdę „dałeś/dałaś z siebie wszystko”.

Kolumna IV. Co zrobiłeś/zrobiłaś niezbyt dobrze? Czego nie zrobiłeś/nie zrobiłaś?

Teraz wypisz wszystkie te działania, których w ogóle nie podjąłeś/podjęłaś, a które – z obecnej perspektywy – uważasz za warte podjęcia w takiej sytuacji. Także te działania, które zbyt szybko porzuciłeś/porzuciłaś: bo były zbyt trudne, bo nie przyniosły do razu spodziewanego efektu, bo…. sam/sama wiesz dlaczego ich nie kontynuowałeś/kontynuowałaś.

Podsumowanie Twojego przeglądu

Przyjrzyj się teraz swojej kartce. Poszukaj ogólnych wzorców.

Czy masz np. tak, że im mniejszy był Twój wpływ na daną sprawę tym gorszy ostateczny wynik? Jakie z tego wyciągasz wnioski na swój temat? Jesteś pechowcem? A może asekuracyjnie zaniżasz swój wpływ na daną sprawę, a przez to tracisz motywację („nie będę sobie wypruwać żył, gdy ode mnie tak mało zależy”)?

A może zauważasz sporo działań, których w ogóle nie podejmujesz? Zapewne w przekonaniu: „nie umiem”, „nie nadaję się do tego”, „to i tak nic nie da”. Jeśli u Ciebie tak właśnie jest to odpowiedz sobie na pytanie: czy taka postawa to postawa osoby walczącej o siebie do krwi?

Dość często zdarza się też (to np. moje osobiste doświadczenie), że podejmuję jakieś działanie, które nie przynosi spodziewanego efektu po pierwszym moim działaniu. Wtedy je porzucam. I już do niego nie wracam. Uświadomiłem sobie w pewnym momencie, że postępuję trochę jak dziecko, które wsiadło pierwszy raz na rower. Wywróciło się i stwierdziło „to nie dla mnie”. Czy takie dziecko kiedykolwiek nauczy się jeździć na rowerze? A jak najczęściej wygląda nauka jazdy na rowerze? Częste upadki, potłuczenia, otarcia kolan i/lub łokci (do krwi!). I dopiero po „zaliczeniu” tych przyjemności umiemy jeździć na rowerze, zaczyna nam to sprawić radość, jesteśmy w tym dobrzy. Jak to jest u Ciebie? Też porzucasz „naukę jazdy na rowerze” po pierwszym, drugim, trzecim upadku? Jeśli tak właśnie robisz – to chyba nie walczysz o siebie do krwi?

Co robić?

Przyznać się (jeśli to Twój przypadek), że dotąd nie walczyłem/nie walczyłam o siebie do krwi. I zdecydować, czy od dzisiaj (to ważne: nie „od jutra”, nie „od następnego razu”, nie „od świętej Nigdy”) w sprawach naprawdę ważnych będę walczyć o siebie do krwi?

I już?

Niestety „jeszcze nie”.  Decyzja jest kluczowym krokiem do rozpoczęcia zmiany, ale nie jest jeszcze samą zmianą. Pozostaje wdrożenie swojej decyzji w życie. Możesz wykorzystać zebrane dzisiaj dane, aby zaplanować swoje działania w jakiejś nowej ważnej dla Ciebie sprawie. Przyjrzyj się zwłaszcza działaniom, których dotąd unikałeś/unikałaś lub zbyt szybko z nich rezygnowałeś/rezygnowałaś. Wybierz też, które według Ciebie mogą rzeczywiście pomóc w osiągnięciu Twojego celu (nawet jeśli pomogą tylko w niewielkim stopniu). Ustal ile razy możesz „upaść”, a mimo to nie zrezygnujesz żeby móc sobie na koniec uczciwie powiedzieć „walczyłem o siebie do krwi”. Nawet, jeśli wynik ostateczny nie będzie pozytywny – pozostanie Ci świadomość, że ze swojej strony „dałeś/dałaś z siebie wszystko”. Mnie taka świadomość bardzo pomaga. Czego i Tobie życzę:).

Uwaga: Na początek weź „na wokandę” sprawę, w której swój wpływ oceniasz na więcej niż 50%.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *