Czym jest mądrość?

Zdarza Ci się wieczorem wpaść na ciekawy pomysł? I co wtedy robisz? Myślisz sobie „jutro się tym zajmę”? Przypomnij sobie jedną z takich sytuacji. Masz? Zająłeś się / zajęłaś się tematem z poprzedniego wieczoru? Nie? Z jakiego powodu? Zajęły Cię pilne sprawy bieżące? A może wróciłeś / wróciłaś do tematu kolejnego dnia? Też nie? Czy w ogóle wróciłeś / wróciłaś do tematu?

 

Odkładanie na później (prokrastynacja)

W tym tekście nie zajmuję się klasycznymi przypadkami prokrastynacji. Tzn. sytuacjami, gdy uważasz, że coś trzeba zrobić, ale tego nie robisz od razu (odkładasz na później). W większości tych przypadków zadania, które odkładasz, wydają Ci się trudne lub nudne. Albo są nieprecyzyjnie określone – nie wiesz od czego zacząć.

Ciekawe zadanie

Namawiam Cię do refleksji nad przyczynami odkładania spraw, które uznajesz za ważne, interesujące, w zasięgu Twoich możliwości. Odnajdujesz się w sytuacji przedstawionej na początku tego tekstu? Takie sytuacje zdarzyły Ci się przynajmniej kilka razy? Co straciłeś / straciłaś nie wdrażając swoich pomysłów w życie?

Sądzę, że – oprócz utraty korzyści z wdrożenia konkretnych pomysłów – tracisz też stopniowo wiarę w siebie. W rezultacie ciekawe pomysły przychodzą Ci do głowy coraz rzadziej. Czyli tracisz kreatywność, fantazję, umiejętność niestandardowego spojrzenia na problem.

Czym jest mądrość?

Znalazłem kiedyś taką definicję: „Mądrość to wiedza zastosowana w praktyce”. Innymi słowy: nawet jeśli coś wiesz to nie możesz się uważać za mędrca, jeśli swojej wiedzy nie wykorzystujesz. Przecież brak wdrożenia to klasyczny przykład braku mądrości. A potencjał, na zaprezentowanie swojej mądrości, był:).

Dowcip

Spotkanie dwóch bliskich kolegów po wieloletniej przerwie w kontaktach:
– Nic się nie zmieniłeś. Jesteś dokładnie taki sam jak 30 lat temu..

– Naprawdę tak sądzisz?
– Nie sądzę. Widzę. Robisz dokładnie te same błędy, co wtedy.

Czy uczysz się na błędach?

Boisz się swoich pomyłek? Starasz się ich unikać? A co robisz, gdy błąd już Ci się przytrafi? Starasz się jak najszybciej o swojej pomyłce zapomnieć? Przecież wtedy popełnisz podobny błąd w przyszłości. Zamiast zapominać albo rozpaczać nad swoim błędem – wykorzystaj go, aby coś zmienić. Ludzie sukcesu to Ci, którzy uczą się na błędach. Naprawdę mądrzy uczą się też na błędach innych.

Co robić z fajną ideą?

Rozpocząć jej wdrażanie od razu. Bez odkładania:  „do jutra”, „za godzinę”, „na później”. Wszystkie te propozycje pochodzą od Twojego wewnętrznego krytyka, który jest wrogiem Twojego rozwoju. Im większy czujesz opór przeciw zrobieniu czegoś o czym wiesz, że jest dla Ciebie dobre – tym większą korzyść odniesiesz, gdy się tym zajmiesz od razu.

A jeśli jestem zmęczony, zajęty czymś ważnym, w trakcie rozmowy, itp.? Zajmiesz się tym natychmiast po zakończeniu tego czego teraz nie możesz przerwać. Przy czym “zajmiesz się” nie znaczy, że musisz całość doprowadzić do końca. Nie zawsze jest to możliwe. Wtedy chodzi o to żeby pracę zapoczątkować. I od razu zaplanować kolejny krok do zrobienia (blokując na to czas w swoim kalendarzu).

Kupujesz mój pomysł? Kiedy go wdrożysz? A może bierzesz z mojego tekstu dla siebie coś innego? Co?

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *