Jak udzielać informacji zwrotnej

Dla uściślenia: chodzi mi o takie przekazywanie informacji zwrotnej (ang. feedback), aby została ona przyjęta przez odbiorcę. Sytuacja, w której wykrzyczę, co mi leży na sercu (a winien temu, że krzyczę jest – moim zdaniem – ten na kogo właśnie krzyczę) i sobie pójdę nie dbając o reakcję drugiej strony: w tym wypadku mnie nie interesuje. Chcę tak przekazać moje uwagi, aby miały one szanse być – w dobrej wierze – przyjęte przez drugą stronę. Po co mi to? Bo tylko wtedy, osoba, której przekazuję swoje uwagi może zechce coś z tym zrobić.

O co chodzi z tą informacją zwrotną?

Najczęściej, choć nie zawsze, chodzi mi o coś co mi przeszkadza w zachowaniu danej osoby. Np. ktoś tworzy bardzo dobrą dokumentację, z przejrzystą strukturą, ilustracjami, linkami do dokumentów zewnętrznych, nawet z podkreśleniami i uwypukleniami rzeczy najważniejszych. Wspaniała sprawa. Klienci są zachwyceni. Ale… Właśnie. Klienci są zachwyceni, gdy już tę dokumentację dostaną (i dopiero, gdy przejdzie im wściekłość). Wcześniej są wściekli, bo… dokumentacja niemal zawsze jest dostarczana z opóźnieniem. Co mi to przeszkadza? Nie lubię, gdy klient jest na mnie wściekły. A zwłaszcza, gdy jest na mnie wściekły z powodu kogoś innego niż ja sam:).  I co ja mam w takiej sytuacji zrobić?

Co mogę zrobić?

1.      Z pokorą przyjmować wrzaski klienta

Takie tłumienie swoich uczuć może się skończyć wybuchem w sytuacji bardzo błahej. Poza tym nie rozwiązuje problemu. Następnym razem zdarzy się to samo.

2.      Nawrzeszczeć na klienta

Niech mi da spokój, bo przecież to nie ja opóźniam dostarczenie dokumentacji. Tyle, że klient uważa, że ma prawo być zdenerwowany, a dostawca ma obowiązek dostarczać swoje produkty na czas. Wymigiwanie się od odpowiedzialności („to nie ja – to on”) klient odbiera jako brak profesjonalizmu w firmie dostawcy. A jak przedstawiciel dostawcy ośmiela się krzyczeć na klienta – to chyba jest to ostatni kontrakt tego dostawcy u tego klienta (i bliskich znajomych tego klienta).

3.      Nawrzeszczeć na tego „faceta od dokumentacji”

Na mnie nawrzeszczeli, więc ja nawrzeszczę na niego. Niby fajnie. Jego wina – ma za swoje. Ja nie tłumię swoich emocji – więc nie grozi mi wybuch przy innej okazji. Tylko co z tego mojego nawrzeszczenia wynika? Niewiele. „Facet od dokumentacji” zapewne uważa mnie od teraz za niezrównoważonego emocjonalnie. Pewnie będzie unikał pracy ze mną w jednym projekcie. Żadnych uwaga merytorycznych z moich wrzasków nie przyjął: za bardzo był zdumiony formą żeby się interesować treścią mojej „wypowiedzi”. Oczywiście, że niczego w swoim postępowaniu nie zmieni.

4.      Donieść na „faceta od dokumentacji” do jego przełożonego

Nie ma zastosowania, gdy sam jestem przełożonym tej osoby. Poza tym, to nie jest rozwiązanie problemu tylko przerzucenie problemu na inna osobę. A my poszukujemy pomysłu na rozwiązania problemu, a nie metody na zrzucenie z siebie odpowiedzialności.

Dygresja: Kiedy chodzi o coś innego niż mój osobisty interes? Np. wtedy, gdy jestem przełożonym danej osoby i widzę, że coś blokuje jej rozwój. Taka osoba może być świetna na swoim obecnym stanowisku, nie mam do niej żadnych zastrzeżeń. Np. mam świetnego dewelopera, szybko tworzy kod, kod jest efektywny, ma niewiele błędów, itd. Jednak dość słabo się komunikuje z innymi. Wcale to nie przeszkadza przy jego oebcnym zakresie obowiązków. Jednak bez poprawy umiejętności komunikacji z innymi nie będzie mógł zostać Liderem Zespołu. Z mojego punktu widzenia: jeśli ten deweloper poprawi swoje umiejętności komunikacyjne i zostanie Liderem Zespołu to ja stracę bardzo dobrego dewelopera (a takich i tak mam niewielu).

Co jest skuteczne?

Za skuteczna uważam takie przeprowadzenie sprawy, aby na przyszłość sytuacja się nie powtarzała. Innymi słowy chodzi o to, aby dokumentacja była dostarczana na czas. Jakie mam opcje?

1.      Nie powierzać „facetowi od dokumentacji” tworzenia dokumentacji

Pytanie brzmi: czy mam wystarczająco dużo osób, potrafiących tworzyć dobrą dokumentację? Zapewne nie mam takich, którzy tworzą aż tak dobrą dokumentację. Więc zmiana osoby tworzącej dokumentację byłaby stratą dla firmy. Z drugiej strony: czy „facet od dokumentacji” potrafi z równie dobrym skutkiem zajmować się jakimiś innymi zadaniami w projekcie? Jasne, że można go zwolnić. Ale zwalnianie osoby, która dostarcza produkty wysokiej jakości najczęściej wywołuje duży niepokój w zespole.

albo

2.      Spowodować, aby „facet od dokumentacji” zaczął dostarczać dokumentację na czas

Łatwo powiedzieć. Ale jak to zrobić? Właśnie. Klucz tkwi w tym, aby „facet od dokumentacji”:

a)      przyznał, że ma problem

b)      stwierdził, że chce to zmienić

Jak spowodować żeby ktoś zechciał słuchać o tym, że „coś z nim nie tak”?

Chodzi o to, aby komentarz dotyczący jednego elementu do poprawy nie został odebrany jako zanegowanie wartości człowieka jako takiego. Jeśli ktoś podejdzie do Ciebie i powie: „Słuchaj, Ty ciągle zawalasz terminy. Weź coś z tym zrób” – to jak się poczujesz? Niefajnie, prawda? I raczej pomyślisz (lub nawet głośno powiesz): „Daj mi spokój i tak mam dużo spraw na głowie. Zajmij się lepiej sobą” – niż zaczniesz się zastanawiać jakby tu coś zmienić. I ten mechanizm obronny włącza się prawie zawsze, nawet (a może szczególnie wtedy), gdy uwagę zwraca Ci Twój przełożony. Skąd wyrażenie prawie zawsze w poprzednim zdaniu? Bo jeśli mówi Ci to ktoś kto Cię bardzo lubi, szanuje, na pewno chce Twojego dobra – to uwagę takiej osoby możesz przyjąć bez żadnego problemu. Zwłaszcza jeśli Ty też tę osobę lubisz i szanujesz. I zaczniesz nad tym tematem  rozmyślać: „skoro on mi coś takiego powiedział to trzeba coś z tym zrobić”.

Właśnie na tym polega (nie tylko moim zdaniem) istota udzielania informacji zwrotnej. Nie udzielam informacji zwrotnej osobom, których nie lubię, nie szanuję, do których mam same pretensje. Co robić, gdy chcę udzielić informacji zwrotnej osobie, której nie szanuję lub nie lubię? Znaleźć kogoś kto tę osobę lubi, szanuje – i tę osobę poprosić o przekazanie uwag. Oczywiście, trzeba tego pośrednika jeszcze przekonać, że chodzi o uwagi oparte na faktach, a nie na moich uprzedzeniach.

OK. Lubię i szanuję osobę, z którą chcę o jej problemie porozmawiać. Czy mogę po prostu powiedzieć: „Słuchaj, Ty ciągle zawalasz terminy. Weź coś z tym zrób”? Niekoniecznie. To, że ja kogoś lubię nie musi znaczyć iż ta osoba jest o tym przekonana. Nie wiadomo przecież na 100%, czy ona mnie lubi i szanuje. Swoim pośpiechem mogę wszystko zepsuć. A więc: jak to zrobić? Przygotować się do takiej rozmowy. Przypomnieć sobie dlaczego tę osobę lubię, szanuję (fakty!). Fakty z niedalekiej przeszłości są najlepsze. Idealnie gdyby były związane z tematem, o których chcesz rozmawiać.

1.      Na rozmowę umawiam się wcześniej

Nie chcę żebyś ktoś nam przeszkadzał – rozmowa ma być w cztery oczy.

2.      Na spotkaniu pytam, czy to nadal jest dobry czas żeby porozmawiać o ważnej sprawie

W międzyczasie coś się mogło zdarzyć. Jeśli mój rozmówca „siedzi jak na szpilkach” – to nie ma sensu przeprowadzać tej rozmowy.

3.      Zaczynam od przypomnienia sobie i mojemu rozmówcy dlaczego go szanuję i lubię

Wymieniam fakty (minimum 3) i opisuję: co mi się podobało, co mi zaimponowało. Np. „Wiesz jak bardzo szanuję Twoją pracę. Dokumentacja, którą przygotowujesz jest zawsze świetna, robi wrażenie na wszystkich klientach. Pamiętasz klienta ‘X’? Jak przysłał podziękowanie do szefa firmy? Albo ‘Y’: każdemu miał coś do zarzucenia – a tu przegląda Twoją dokumentację, przegląda, przegląda…,wszyscy widza, że szuka dziury w całym i… nic. To było coś. Czy też ostatnio: klient bardzo niecierpliwy, ale gdy zobaczył Twoją dokumentację od razu zapomniał o swojej niecierpliwości.”

4.      Na koniec nawiązuję do problemu, z którym mój rozmówca powinien się zmierzyć

„Twoja praca to zawsze naprawdę świetna robota. Jednak gdybyś do tego dodał jeszcze jedną rzecz to ocena Twojej pracy bardzo by wzrosła. W oczach klientów, w moich oczach, w oczach naszych przełożonych. Chodzi o terminowość dostarczania dokumentacji.”

W powyższej wypowiedzi istotne jest, że problem, o którym wspominam nie przesłania pozytywnych aspektów pracy mojego rozmówcy. Pokazuję też iż zmiana, którą proponuję będzie rzeczywiście zmianą pomagającą mojemu rozmówcy (inni będą go cenić jeszcze bardziej).

Informacja zwrotna ma być prezentem ode mnie dla drugiej osoby. Ta druga osoba może oczywiście mój prezent od razu (lub po moim wyjściu) wyrzucić do kosza. Jednak ja chcę ten prezent wręczyć, gdyż uważam, że w ten sposób tej osobie pomagam.

Ostrzeżenie końcowe

Pamiętaj o zasadzie dobrego managera: „Nie oczekuj ideału – oczekuj postępu”. Nawet, gdy „człowiek od dokumentacji” uzna, że dostarczanie dokumentacji z opoźnieniem jest problemem oraz, że jest to jego problem. I nawet gdy zechce i zacznie nad tym pracować – wyniki (zazwyczaj) nie przychodzą natychmiast. A nawet jak jakaś poprawa się pojawi – to zazwyczaj będzie jeszcze daleko do ideału. Najgorsza rzecz jaką można w takiej sytuacji zrobić to napaść na człowieka, że „obiecał, ale nie dotrzymuje słowa”. On najprawdopodobniej już chce to zmienić, ale nie umie, bo dotąd w taki sposób nie pracował. Najprawdopodobniej miał inne priorytety: „jakość produktu” była dla niego najważniejsza, natomiast „terminowość” miała u niego niski priorytet. Jeśli wątek związku stylu pracy z wyznawanymi wartościami Cię zainteresował – polecam artykuł:  Z kim lubię pracować.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *