Lepszy wróbel w garści

Co znaczy dla Ciebie to powiedzenie? Stosujesz je w swoim życiu? Jakie przynosi efekty? Cieszysz się, że korzystasz z jego mądrości? A może masz do siebie pretensje, że zabrakło Ci odwagi by sięgnąć po więcej?

Dowcip o gołębiach

Jakie zwierzęta lubisz najbardziej?
Moje gołębie. Rano sprzedaję, wieczorem wracają.

 http://dowcip.net/dowcipy/Kawały+o+gołębiach

Czy gołąb zawsze jest lepszy do wróbla?

Istotą naszego porzekadła jest chyba wartościowanie. Wróbel jest symbolem czegoś mniejszego (gorszego), ale osiągalnego. Gołąb to coś większego (lepszego), ale poza zasięgiem. Przyjmuje się też za oczywiste, że jeśli masz już wróbla to marzysz o gołębiu.

Dowcip o gołębiach wpisuje się w ten tok myślenia. Przecież nikt nie handluje wróblami. A nawet gdyby handlował to nie słyszano żeby wróble wracały do swojego właściciela. Ewidentnie: z gołębia jest większa korzyść.

Co już masz?

Co jest Twoim wróblem? Czymś co już masz. Uważasz, że zawsze będziesz to mieć? Jak jest dla Ciebie ważne to co już masz? Zastanawiasz się, co by się stało gdybyś to stracił / straciła? Jak to chronisz?

Tu dotykamy chyba istoty naszego przysłowia. Jeśli – trzymając wróbla w garści – sięgnę po gołębia na dachu… Gołębia raczej nie złapię. Zanim dotrę na dach – gołąb spokojnie odleci. Trzeba wziąc pod uwagę ryzyko, że – wspinając się na dach – wypuszczę z garści wróbla. I zostanę z niczym.

Nie sięgać po więcej?

Czyżby nasze powiedzonko było mottem wewnętrznego krytyka? Podstępnym jadem wsączanym w nasz mózg? Jadem, który przeszkadza w rozwoju?

To zależy. Jeśli to powiedzenie ma usprawiedliwiać moje lenistwo – to jest to podpowiedź wewnętrznego krytyka. Jeśli natomiast chroni mnie przed lekkomyślnością – to jest to głos zdrowego rozsądku. Że z góry nie wiadomo czyj głos się w naszej głowie odzywa? To jest właśnie najsilniejsza broń wewnętrznego krytyka. Wewnętrzny krytyk zawsze udaje głos zdrowego rozsądku. Rozpoznawanie i poskramianie wewnętrznego krytyka to jedno z trudniejszych zadań w rozwoju osobistym. Ale też dające najwięcej satysfakcji i wielorakich korzyści.

O tym jak walczyć  z wewnętrznym krytykiem przeczytasz w tekście Wewnętrzny krytyk. Możesz też zajrzeć do książki Ricka Carsona „Poskramianie swojego gremlina”. Gdy opanujesz podstawy: uważaj na pułapki, które zastawia gremlin -> Problem z gremlinem.

Twoje marzenie

Masz jakieś marzenie? Takiego „gołębia na dachu”? Co to jest? Jak to jest ważne? W skali od 0 do 10. Ile jesteś w stanie poświęcić, aby to zdobyć? Jak mocno wierzysz (skala: 0-10), że możesz to marzenie spełnić? Co robisz, aby swoje marzenie zrealizować?

Jeśli myślisz: „gdybym coś robił / robiła to już nie byłoby marzenie tylko plan do wdrożenia”? Byłoby w tym coś złego? Czy to – że Twoje marzenie spełniłoby się – byłoby złe?

Skoro już przygotowujesz „plan wdrożenia”:). Jak się zabezpieczysz, aby nie wypuścić wróbla z garści?

PS.

Napisz, proszę – np. w komentarzu – kiedy zaczniesz przygotowywać swój plan wdrożenia. Według Michaela Hyatta: gdy komuś powiesz o swoim zobowiązaniu – rośnie szansa, że je zrealizujesz.

Zobacz jeszcze

Jak kot z pęcherzem Co znaczy: biegać jak kot z pęcherzem? Biegać szybko? Na pewno. Być  zestresowanym? Na pewno. Biegać z sensem? Niekoniecznie. Właśnie. Biegać jak kot ...
Talent Days 2019. Wyniki ankiet   1.      Czy zakres tematyczny spotkania był interesujący? W skali od 0 do 10. 0 - w ogóle nie był interesujący,                  5 – średnio i...
Święty spokój Co to znaczy: mieć święty spokój? Być wolnym od trosk? Nie martwić się? Odetchnąć? Odpocząć od czegoś? W jaki sposób można stan osiągnąć? Trzeba rozwi...
Talent Days 2019 Zapraszam na Talent Days 2019. PGE Narodowy, 14 . marca 2019. Wstęp wolny, ale trzeba się zarejestrować. Ja też będę na Talent Days🙂 z darmowy...

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *