Odpoczynek

Wykorzystujesz co roku cały przysługujący Ci urlop? Wyjeżdżasz dwa razy w roku (na przynajmniej 2  tygodnie), aby wypocząć? Jak spędzasz weekendy? Jak odpoczywasz każdego dnia? Jak odpoczywasz w ciągu dnia pracy? Uważasz, że za mało odpoczywasz? Kiedy coś z tym zrobisz? Nie wiesz?Jak długo „pociągniesz” jeśli nie będziesz się regenerować?

Odpoczynek? Nie mam czasu

Ostatnio pisałem o niedoborze snu -> Ile snu potrzebujemy. Teraz temat rozszerzam. Odpoczynek jest pojęciem szerszym (obejmuje też sen). Zakładam przy tym, że śpisz tyle ile potrzebujesz. Jednak to może być za mało, aby skończyć z „życiem w permanentnym stresie”. Jak funkcjonujesz, gdy nie odpoczywasz – w ciągu dnia, tygodnia, roku – tyle ile potrzebujesz? Ponownie, gdy jesteś zmęczony / zmęczona szybciej się irytujesz. Łatwiej Cię wytrącić z równowagi. Przeszkadza to w efektywnej pracy, upośledza sprawne funkcjonowanie. Zadanie, które zajmowało Ci godzinę, gdy jesteś sfrustrowany / sfrustrowana zajmuje Ci półtorej godziny. Co wtedy robisz? Rezygnujesz z odpoczynku. A jaki jest efekt? Zmęczenie narasta. Większa frustracja bardziej upośledza sprawne funkcjonowanie. Teraz już  to samo zadanie zabiera Ci 1 godz. i 45 min. Rezygnujesz z kolejnej porcji odpoczynku? ….

Ostrzenie siekiery

Nowy drwal nie wyrabiał normy: 16 drzew dziennie. Ścinał tylko 10 drzew. Zaczął więc zostawać „po godzinach”.  Zaczął od 10 godzin pracy – ścinał 12 drzew. Spróbował 14 godzin – ścinał 14 drzew. Postanowił pracować 16 godzin. Wtedy ściął 16 drzew. Po pewnym czasie liczba ściętych drzew zaczęła maleć: 15, 14, 13. Mimo, że nadal pracował po 16 godzin. Opowiedział w końcu swoją historię doświadczonemu drwalowi. Ten zapytał:

A kiedy ostatnio ostrzyłeś siekierę? Bo my ostrzymy codziennie. Raz na miesiąc nosimy do ślusarza. A co pół roku bierzemy nową.

Odpoczynek dobowy i odpoczynek tygodniowy

Czy wiesz, że Kodeks Pracy wprowadza pojęcia „odpoczynek dobowy” i „odpoczynek tygodniowy”? „Podstawowy wymiar dobowego odpoczynku to co najmniej 11 godzin […]. Odpoczynek ten musi być udzielony w każdej dobie pracowniczej w sposób nieprzerwany (art. 132 § 1 K.p.)”. „Pracownikowi przysługuje w każdym tygodniu prawo do co najmniej 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku, obejmującego co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku dobowego.”

http://praca.interia.pl/news-odpoczynek-dobowy-i-tygodniowy-w-kazdym-grafiku,nId,723769

Jak wygląda Twoje „ostrzenie siekiery”?

Codzienne. Tygodniowe. Kwartalne. Półroczne. Roczne. Odpoczywasz? Tyle ile potrzebujesz? Nie wiesz? Przecież jest praca zawodowa, są codzienne obowiązki domowe, ważny jest sen. Na odpoczynek nie starcza czasu? Chcesz tak spędzić resztę swojego życia? A może myślisz, że „odpoczniesz na emeryturze”? Teraz się męczysz dla późniejszego szczęścia? To złudny mit. Mam przekonanie, że w kolejkach do kolejnych lekarzy raczej słabo się odpoczywa.

Ile odpoczywać?

Przecież tak łatwo popaść w lenistwo pod hasłem „potrzebuję więcej odpoczynku”. Zgoda. Nie należy przesadzać w żadną stronę. Ponownie proponuję oparcie się na faktach

1.      Zidentyfikuj w swojej pracy (i w domu) powtarzalne zadania.

2.      Zapisz sobie ile czasu każde z nich Ci obecnie zajmuje.

3.      Sprawdzaj za każdym razem – gdy się nimi zajmujesz – ile czasu na nich spędzasz.

Jeśli dostrzegasz – w dłuższej perspektywie – że ten czas rośnie: prawdopodobnie za mało odpoczywasz każdego dnia i/lub w weekendy.

Uwaga: odnotuj czas jaki spędzasz na takich zadaniach kilka dni po powrocie z urlopu. To powinien być Twój punkt odniesienia.

Jak znaleźć czas na odpoczynek?

Z eliminacji mniej istotnych zajęć. Nie masz już mniej istotnych zajęć niż odpoczynek? Odpoczynek jest dla Ciebie najmniej istotny? Kiedy będziesz żyć życiem o jakim marzysz? Spokojnym, radosnym. Zrównoważonym. Czas na zmianę jest teraz. To wewnętrzny krytyk mówi Ci „męcz się teraz żeby później było Ci lepiej”. Skąd wiesz, że to „później” kiedykolwiek nastąpi? Skąd przekonanie, że kiedykolwiek będzie „lepiej” jeśli nic nie zmienisz? -> Szczęście to osiąganie sukcesów?

Czas zainwestowany w odpoczynek zwróci Ci się z nawiązką w szybszym wykonywaniu prac. 

Pamiętaj o jakości odpoczynku. Nie każdy sposób odpoczynku jest tak samo regenerujący. Sprawdzaj różne sposoby i notuj efekty (czas spędzany na powtarzalnych zadaniach). U mnie najlepiej sprawdza się medytacja. Wielu psychologów twierdzi podobnie. Może spróbujesz? Dobrze przeprowadzona medytacja nie jest nudna – jest niezwykle przyjemna.

Uwaga: niektóre formy „odpoczynku” wcale nie regenerują. Odpoczywasz grając w gry komputerowe? Oglądasz wieczorem telewizję? Idziesz pobiegać? Na siłownię? A potrafisz skończyć o założonej z góry porze? Jeśli „nie” – prawdopodobnie jesteś nałogowcem. Ten sposób spędzania czasu raczej Cię nie regeneruje, ale bez niego trudno Ci funkcjonować. Odstaw „nałóg”. Łatwo powiedzieć? Jeśli w miejsce „nałogu” wprowadzisz coś, co będzie dla Ciebie przyjemne, ale będziesz mieć nad tym kontrolę – powinno się udać. Powodzenia.

 

Zobacz jeszcze

Jak kot z pęcherzem Co znaczy: biegać jak kot z pęcherzem? Biegać szybko? Na pewno. Być  zestresowanym? Na pewno. Biegać z sensem? Niekoniecznie. Właśnie. Biegać jak kot ...
Talent Days 2019. Wyniki ankiet   1.      Czy zakres tematyczny spotkania był interesujący? W skali od 0 do 10. 0 - w ogóle nie był interesujący,                  5 – średnio i...
Święty spokój Co to znaczy: mieć święty spokój? Być wolnym od trosk? Nie martwić się? Odetchnąć? Odpocząć od czegoś? W jaki sposób można stan osiągnąć? Trzeba rozwi...
Talent Days 2019 Zapraszam na Talent Days 2019. PGE Narodowy, 14 . marca 2019. Wstęp wolny, ale trzeba się zarejestrować. Ja też będę na Talent Days🙂 z darmowy...

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *