Po co coaching tym, którzy nie chcą niczego w swoim życiu zmieniać? Z drugiej strony: Ci, którzy chcą coś zmienić, zazwyczaj sami coś w tym kierunku robią. Przecież zgodnie z definicją (podawaną na szkoleniach CoachWise): Coaching to wspomaganie ludzi w zdobyciu tego czego pragną bez robienia tego za nich lub mówienia im, co mają robić. Po co więc coaching osobom pracującym nad zmianą? Jednym zdaniem? Coaching jest po to żeby Klient osiągnął to czego pragnie: dużo szybciej, łatwiej i przyjemniej.
A jeśli Klient woli żeby było trudniej? Klient rządzi: coach, w swojej elastyczności:), może Klientowi pomóc również w tym żeby było trudniej.
A gdy Klient chce koniecznie wszystko sam? Nasz Klient: nasz per Pan🙂 Nie ma jeszcze takiego prawa, że koniecznie musi się korzystać z pomocy coacha.
Wolisz odpowiedź w kilku punktach? Mówisz i masz.
Po co coaching? Po pierwsze, po siódme
Wszystko co napisałem w tekście Co robi coach? 🙂 Jeśli już to czytałaś jakiś czas temu: krótka powtórka chyba nie zaszkodzi:)
Po co coaching? Po ósme
Jak podpowiada mi Żona: Niektórzy mają problem z ruszeniem z miejsca. Opowiedzenie komuś innemu o swoim problemie pozwala im uporządkować myśli i zobaczyć swój problem bardziej klarownie, w szerszym kontekście lub głębiej.
Po co coaching? Po dziewiąte
Znam takich, którzy pracują efektywniej, gdy rozliczają się przed kimś innym niż wtedy, gdy rozliczają się sami z sobą. Przecież głupio coś zawalić, gdy ktoś inny będzie o tym wiedział.
Po co coaching? Po dziesiąte
Zdarzają się tacy: np. Szkoci, Poznaniacy, Krakusy, ja:), którzy pragną maksymalizować efekty swoich inwestycji. W tym przypadku bolesną inwestycją jest honorarium, które pobiera coach. Takich oszczędnych wydatki motywują (wiem o czym piszę) do intensywniejszej pracy niż wtedy, gdy niczego nie zainwestowali:)
Po co coaching? Po jedenaste, po fafnaste
Tu pomyśl o tym, co Ciebie dodatkowo motywuje, gdy współpracujesz z innymi (a czego nie wymieniono powyżej). A może wiesz o kimś kto korzystał z coachingu i podzielił się z Tobą swoimi spostrzeżeniami? Byłoby fenomenalnie:) gdybyś zechciał podzielić się tym z innymi. Np. poprzez dodanie komentarza:)
Nie przekonałem Cię, że coaching ma sens? Napisz o tym. Kto wie, może zmienię zdanie? W końcu dobry coach jest otwarty na nowe idee:)
Po 12: Pozwala obejrzeć napotkaną przeszkodę lub rozdroże z każdej strony: opcji, konsekwencji, możliwych odczuć, wniosków, etc.
A następnie ocenić możliwości bez bagażu emocji. Pomaga podjąć niezbędne decyzję w oparciu o fakty.