Podsumowanie roku

O zaletach podsumowania roku pisałem już 2 lata temu -> Podsumowujesz rok?  Wskazałem na korzyści wynikające z takiego podsumowania.  Pokazałem, że taki “rachunek sumienia” mogą robić również ci, którzy niczego na dany rok nie planowali. Tekst wiązał się z ideą ?wyciskania maksimum? ze swoich sukcesów -> Co robisz, gdy osiągasz sukces? Ale także wskazywał na korzyści z bliższego przyjrzenia się swoim niepowodzeniom -> Boisz się porażki? Wracam do tematu. Dlaczego?

Relacje

Uświadomiłem sobie, że wszystkie wymienione wyżej teksty są tekstami dla ?zadaniowców?. A co z osobami nastawionymi na relacje? W jaki sposób takie osoby mogą podsumować rok? Myślę też, że ?zadaniowcom? nie zaszkodzi przyjrzenie się swoim relacjom, a ?relacyjnym? może pomóc przyjrzenie się swoim osiągnięciom i niepowodzeniom.

Na początek zrób listę osób, które są dla Ciebie ważne.

Sukcesy Twoich bliskich

Jako element pomostowy pomiędzy zadaniami, a relacjami proponuję przyjrzenie się sukcesom ważnych dla Ciebie osób.  Wypisz sobie sukcesy każdej z ważnych dla Ciebie osób. Zastanów się, jaka główna cecha, zaleta danej osoby, stoi za każdym z sukcesów.  To da Ci dwie korzyści:

Stan Twoich relacji

Przyjrzyj się stanowi Twoich ważnych relacji. Które z nich są w dobrym stanie? Które się w ostatnim roku poprawiły? Co w największym stopniu przyczyniło się do poprawienia tych relacji?

Może jakaś relacja się pogorszyła. Co było tego główną przyczyną?

Po co Ci to?

Spójrz z perspektywy na swoje sukcesy i stan swoich relacji. Czy największe sukcesy osiągnąłeś w obszarach, które są dla Ciebie najważniejsze? Jeśli ?nie? ? co powoduje, że tak się dzieje? Możesz spędzasz więcej czasu na rzeczach mniej ważnych.

Jaki jest obecny stan Twoich ważnych relacji? Czy największy postęp nastąpił w najważniejszych relacjach? ?Nie?? Co było tego powodem?

Wnioski, które wyciągniesz mają pomoc, aby ?mądry był Polak po szkodzie?.

Kiedy to zrobisz?

Proponuję przeznaczyć na to podsumowanie 2-3 godziny. Jeśli widzisz w tym sens ? wpisz sobie do kalendarza konkretny termin na podsumowanie 2018 roku. Pamiętaj o prawie malejącej intencji  – im dłużej taki proces odkładasz, tym mniejsza szansa, że go w ogóle przeprowadzisz.

Nie odkładaj tego na przyszły rok. W przyszłym roku będziesz przecież planować cały 2019 rok:)

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *