Pomyślę o tym jutro

Irytację? Bo tak mówią osoby, które nie potrafią stawić czoła problemowi? Klasyczni „odwlekacze”? U Ciebie wywołuje podziw? Bo tak robią osoby rozsądne, które nie chcą podejmować pochopnych decyzji?

Cytat

Bohaterka „Przeminęło z wiatrem”, Scarlett O’Hara, zwykła mawiać w obliczu trudności:

 – Nie mogę teraz o tym myśleć, bo oszaleję. Pomyślę o tym jutro.

W wersji oryginalnej:

– I can’t think about that right now. If I do, I’ll go crazy. I’ll think about that tomorrow.

Prokrastynacja (odwlekanie)

Odkładanie problemu „na później” może być przejawem braku odwagi, aby się z problemem zmierzyć. Może być ucieczką przed problemem. Może być podszyte myśleniem życzeniowym: „poczekam, może problem sam się rozwiąże”. Może. Ale nie musi.

Jak sprawdzić kiedy to jest przejaw prokrastynacji? Bardzo prosto. Jeśli wyrażenia „pomyślę o tym jutro” używam w znaczeniu „kiedyś, może” – to jest to raczej prokrastynacja. Słówka „jutro” podobnie jak „kiedyś” albo „może”, czy „za jakiś czas” używane są jako quasi-usprawiedliwienie. Nie chcę się tematem zająć teraz. Ale, aby zagłuszyć wyrzuty sumienia, obiecuję, że do tematu wrócę. Jednocześnie, tak naprawdę, nie chcę do tematu wracać – więc podaję nieokreślony termin. Oczywiście, wiem też z doświadczenia, że wyrzuty sumienia i tak się pojawią. Moje sumienie “czuje” jaką grę prowadzę. W tym momencie jednak – wybieram najprostsze rozwiązanie. Przecież „jeśli będę o tym myśleć teraz to oszaleję”.

Wewnętrzny krytyk 

„Chwytanie byka za rogi” może być przejawem odpowiedzialności. Może być przejawem odwagi. Przejawem dorosłości. Umiejętności rozwiązywania problemów natychmiast, gdy się pojawią. Może. Ale nie musi.

Kiedy jest przejawem dorosłości, a kiedy infantylizmu? Jeśli jestem pod wpływem silnych emocji to mam „zawężone pole świadomości”. Oznacza to, że nie jestem w stanie myśleć racjonalnie. Nie mam wtedy też dostępu do wszystkich swoich „zasobów”: pamięci, umiejętności logicznego myślenia, kojarzenia faktów, wyciągania wniosków, itp. Jeśli, w takim stanie,  upieram się, że „zajmę się problemem natychmiast” – nie jest to przejaw dorosłości.

Podobnie, gdy temat “podsuwa mi” wewnętrzny krytyk. Tzn. pojawia się myśl dotycząca sprawy, która nie wydarzyła się ostatnio. Sprawa może nawet być ważna, ale myśl o niej pojawia się znienacka. Nie planowałem się tą sprawą teraz zajmować. Mam inne ważne sprawy. Jeśli ulegam wewnętrznemu krytykowi, bo mi tę myśl natrętnie podsuwa – jestem marionetką. Wtedy to nie ja decyduję o czym myślę (i czym się zajmuję).

Złoty środek

Już wiesz o co chodzi, prawda? Chcesz problemy rozwiązywać na „Twoich warunkach”? Ty musisz decydować kiedy się nimi zajmiesz. Nie ma znaczenia kiedy to będzie. Ważne, aby odbyło się to wtedy kiedy sobie zaplanowałeś / zaplanowałaś. W przeciwieństwie do decyzji podejmowanych przez Twoje emocje.

Uwaga do osób mających tendencje do prokrastynacji

Jeśli odkładasz zajęcie się tematem na później: znajdź w kalendarzu termin, gdy się tym tematem zajmiesz. Zablokuj sobie ten termin. Nie musisz wtedy rozwiązać problemu. Ważne żeby wtedy wykonać choć jeden krok do jego rozwiązania. Dzięki temu nie będziesz żyć w cieniu ciągłych wyrzutów sumienia.

Uwaga do DO’erów, którzy muszą wszystko robić od razu

Gdy masz ochotę zająć się „trudnym tematem” – sprawdzaj swój stan emocjonalny. Jeśli Twoje emocje są na wysokim poziomie – najpierw zajmij się nimi -> przygotowanie emocji do egzaminu.

 

 

Zobacz jeszcze

Jak kot z pęcherzem Co znaczy: biegać jak kot z pęcherzem? Biegać szybko? Na pewno. Być  zestresowanym? Na pewno. Biegać z sensem? Niekoniecznie. Właśnie. Biegać jak kot ...
Talent Days 2019. Wyniki ankiet   1.      Czy zakres tematyczny spotkania był interesujący? W skali od 0 do 10. 0 - w ogóle nie był interesujący,                  5 – średnio i...
Święty spokój Co to znaczy: mieć święty spokój? Być wolnym od trosk? Nie martwić się? Odetchnąć? Odpocząć od czegoś? W jaki sposób można stan osiągnąć? Trzeba rozwi...
Talent Days 2019 Zapraszam na Talent Days 2019. PGE Narodowy, 14 . marca 2019. Wstęp wolny, ale trzeba się zarejestrować. Ja też będę na Talent Days🙂 z darmowy...

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *