Twoje ciało reaguje na stres. W związku z tym w niektórych przypadkach pozwala Ci zachować zewnętrzny spokój, kumulując ten stres w sobie. Jeśli stale nie opróżniasz ciała ze stresu, przygotowujesz sobie grunt pod przyszłą chorobę.
Zgodzisz się myślę, że stres to element emocjonalności. Najczęściej chodzi o lęk. W rezultacie to zjawisko dotyczy przede wszystkim, sfery psychicznej. Pamiętaj, że nie składasz się z samej psychiki. Masz też ciało. I dlatego obie te sfery wzajemnie na siebie oddziałują. Odczuwasz stres, a ciało na niego odpowiada. Poza tym stan Twojego ciała wpływa na Twój stan psychiczny. Umiesz to wykorzystywać do swoich celów? A w przypadku stresu, którego doświadczyłeś w przeszłości?
Jak stres wpływa na ciało?
Stres potrafi bardzo mocno wpływać na ciało. Częste objawy to:
- przyspieszony, płytki oddech
- napięcie mięśni (głównie karku) aż do drżenia
- potliwość
- suchość w ustach
- zimne dłonie, stopy (lub mrowienia)
- problemy żołądkowe (bóle nudności, wymioty, biegunka, zaparcia)
- potrzeba oddania moczu.
Jak ciało wpływa na umysł?
Stan umysłu wpływa na stan ciała, a stan ciała wpływa na umysł. W rezultacie pojawiły się różnego rodzaju ćwiczenia bazujące na oddechu i rozluźnianiu mięśni. Bardzo skutecznie obniżają one poziom chwilowego stresu. Dlatego osobiście propaguję metody redukcji stresu poprzez pracę ciałem: emocje, cz. 2 czy jesteś marionetką.
Długofalowe skutki życia w stresie
Jeśli na bieżąco nie obniżasz swojego stresu, jeśli nie odreagowujesz traumatycznych sytuacji, to ciało odczuwa te długofalowe zaniedbania. W konsekwencji może pojawić się:
- otyłość
- odczucie zmęczenia
- bóle głowy i migreny
- kłopoty z sercem
- bóle kręgosłupa
- bóle i drętwienie różnych części ciała.
Po pierwsze, jeśli sposobem na cierpienie jest magazynowanie (6 sposobów na cierpienie), mogą pojawić się przewlekłe choroby różnych narządów. A po drugie: często nie udaje się odkryć fizycznych przyczyn takich chorób.
Co zrobić ze stresem już zakumulowanym?
Właśnie. Można stres kumulować. Ale czy można taki zakumulowany stres wydalić? Jak dotąd dowiedziałem się o jednej metodzie, która to umożliwia.
Stres a ciało: TRE
Trauma (Tension) Releasing Exercise to metoda, w której pozwala się ciału, aby pozbyło się stresu. Badacze zaobserwowali, że zwierzęta, które przeżyły duży stres, często odreagowują go, wpadając w drżenie: https://www.youtube.com/watch?v=eT4060GeodI. Niewątpliwie ludzie też mogą korzystać z tego naturalnego mechanizmu. Czasem można zobaczyć dziecko, które drży po przeżytym stresie. W przeciwieństwie do dzieci, dorośli najczęściej tego mechanizmu nie stosują. Wstydzą się? A może nie potrafią? Tę umiejętność można jednak odnowić 🙂 Ponadto istnieją szkoły i certyfikowani instruktorzy TRE: Czym jest TRE?
Stres a ciało: uwagi końcowe
Wiem, że niektórzy powątpiewają w skuteczności tej metody: Tension & Trauma Releasing Exercises. Mimo to ja korzystam z niej od pół roku. Oczywiście dzięki temu, nauczyłem się drżeć na zawołanie. Raz, w czasie takiego ćwiczenia, przypomniała mi się stresująca sytuacja z przeszłości. Sytuacja, do której nie wracałem przez ponad 30 lat. Rozumiem, że w trakcie tej sesji, ciało odreagowało tamtą sytuację.
Czy polecam tę metodę? Dla wyjaśnienia: raczej o niej informuję. Decyzję zostawiam Tobie.