Ufaj, ale sprawdzaj

To Twoja życiowa strategia? Pozwalająca poruszać się bezpiecznie w świecie pełnym niebezpieczeństw? Dla Ciebie to oksymoron, czyli stwierdzenie zawierające w sobie sprzeczność? A zatem nie do zastosowania w praktyce?

Oksymoron (według https://sjp.pl/oksymoron): „przenośne zestawienie pojęć o przeciwstawnym, wykluczającym się wzajemnie znaczeniu, np. spieszyć się powoli, sucha woda; antylogia, epitet sprzeczny”.

Cytat

Najwyższą formą zaufania jest kontrola.

Iosif Wissarionowicz Dżugaszwili (Stalin)

Dlaczego kupujesz produkty marki „X”, a nie marki „Y”

Może kupiłeś / kupiłaś coś raz i się sprawdziło. Ufasz, że następnym razem ta sama marka też Cię nie zawiedzie. A może marka „Y” zawiodła Twoje zaufanie. I już nigdy nie kupisz nic marki „Y”. A jedyną alternatywą dla marki „Y” jest – w Twoim przekonaniu – marka „X”. Tak, czy inaczej chodzi o zaufanie. Przy czym moc „nadużytego zaufania” jest znacznie większa niż „pozytywnego doświadczenia”. Zadowolony klient powie o tym trzem znajomym, niezadowolony – dziesięciu.

Co powoduje, że trudno jest mi ufać?

„Boję się, że zostanę oszukany”. To najczęstsza odpowiedź jaką słyszę. A  ile razy już Cię oszukano? Najczęstsza odpowiedź: „kilka. Ale tylko dlatego, że teraz jestem ostrożny / ostrożna”. Też tak masz? A jaki za tym stoi obraz świata?

Chcesz, aby Ci ufano?

Jak się czujesz, gdy ktoś traktuje Cię podejrzliwie? Niefajnie, prawda? Lubisz taką osobę? Nie bardzo? A masz do niej zaufanie? Nie masz? Przecież jeszcze jej nie znasz. Jeszcze Ci nic nie zrobiła. „Każdy sądzi według siebie”? Czyli, jeśli ona nie ufa to dlatego, że wie iż jej nie można ufać?

Zamień się teraz rolami. Akapit wyżej ustaliliśmy, że masz powody, aby nie ufać innym. Więc to Ty jesteś tą osobą, która traktuje innych podejrzliwie. Nie dziw się konsekwencjom.

Jak sprawić, aby mi ufano?

Zaufanie trudno kupić za coś innego niż… zaufanie. Przyjrzyj się swoim doświadczeniom z przeszłości. Co się działo najczęściej kiedy komuś zaufałeś / zaufałaś? Zaufanie rodzi zaufanie. Aby inni Ci ufali – musisz zaryzykować i im zaufać.

Ale już mnie oszukano

I co z tego? Czy będąc nieufnym / nieufną jesteś na 100% bezpieczny / bezpieczna? Nie. Raczej budzisz u oszusta większą chęć oszukania Cię. Podważam w ten sposób tezę, że Twoja ostrożność ochroniła Cię od bycia oszukanym. Sądzę, że jest to wypowiedź, która „dobrze brzmi” w obronie postawy nieufności. Ale z prawdą ma niewiele wspólnego. Stawiam tezę: „jeśli zaufasz złodziejowi dając mu klucze od swojego mieszkania – najprawdopodobniej on Cię nie okradnie”.

A jeśli ktoś mnie znowu oszuka?

I co takiego się stanie? Świat się zawali? Ustaliliśmy już, że kilka razy Cię oszukano. Przyjrzyj się bliżej: jak wielkie straty to spowodowało? Materialne raczej niewielkie. Dużo większe straty poniosła Twoja psychika. A może uznałeś / uznałaś, że ten kto Cię oszukał jest od Ciebie sprytniejszy? I to Cię najbardziej zabolało.

Ile tracisz będąc nieufnym?

W ilu sytuacjach nie doszło do transakcji biznesowej z Twoim udziałem bez widocznego powodu? Albo podany powód był błahy. Wiesz jaki był prawdziwy powód? Brak zaufania. A skąd się wziął? Z Twojego braku zaufania.

Według Stephena Coveya: „badania pokazują, że organizacje o wysokim indeksie zaufania osiągają wyniki średnio 286% wyższe niż organizacje o niskim indeksie zaufania!”

http://biznes.onet.pl/wiadomosci/manager/covey-zaufanie-jest-wazne-terrorysci-o-tym-wiedza/27etv

Życzenia

Niech Święta przyniosą Ci dużo ufności

Do Twoich najbliższych

Do współpracowników, przełożonych i podwładnych

Do kontrahentów i klientów

Niech przez cały 2018 rok

Twoja ufność rośnie

I nigdy nie zostanie nadużyta

Niech przynosi widoczne owoce

W wymiarze materialnym

I duchowym

Zobacz jeszcze

Jak kot z pęcherzem Co znaczy: biegać jak kot z pęcherzem? Biegać szybko? Na pewno. Być  zestresowanym? Na pewno. Biegać z sensem? Niekoniecznie. Właśnie. Biegać jak kot ...
Talent Days 2019. Wyniki ankiet   1.      Czy zakres tematyczny spotkania był interesujący? W skali od 0 do 10. 0 - w ogóle nie był interesujący,                  5 – średnio i...
Święty spokój Co to znaczy: mieć święty spokój? Być wolnym od trosk? Nie martwić się? Odetchnąć? Odpocząć od czegoś? W jaki sposób można stan osiągnąć? Trzeba rozwi...
Talent Days 2019 Zapraszam na Talent Days 2019. PGE Narodowy, 14 . marca 2019. Wstęp wolny, ale trzeba się zarejestrować. Ja też będę na Talent Days🙂 z darmowy...

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *