Upuszczanie pary

Upuszczanie pary
Upuszczanie pary jest niezwykle proste w wykonaniu. Wymaga jednak odwagi, aby rzeczywiście pary upuszczać. Potrzebna jest też dobra technika: asertywność bez agresji. Innymi słowy upuszczanie pary warto ćwiczyć.

Stosujesz upuszczanie pary? Nie? A zdarza Ci się wybuchać? Taki wybuch jest zaskoczeniem dla otoczenia? Jest też zaskoczeniem dla Ciebie? Dziwisz się, gdy – po fakcie – analizujesz, co spowodowało Twój wybuch? Jak taki drobiazg mógł doprowadzić do tak nieadekwatnej reakcji? Może cierpisz na jakąś chorobę psychiczną? Raczej nie. Po prostu nie stosujesz upuszczania pary, czyli redukowania stresu na bieżąco.

Gotowanie żaby

Podobno żabę można ugotować w naczyniu, z którego mogłaby wyskoczyć. Nie pozbawia się żaby przytomności. Chodzi o żywą, zdrową, przytomną żabę. Wkłada się żabę do naczynia z wodą. Żaba pływa. Wodę powoli się podgrzewa. Początkowo jest chłodna. Potem cieplejsza. Fajnie. Następnie jeszcze cieplejsza. Mniej fajnie, ale żaba „daje radę”. Za moment woda jest gorąca. Żaba nadal ”daje radę”. Itd. Aż do chwili, gdy żabie serce przestaje bić.

Naśladujesz żabę?

Podobno historia o gotowaniu żaby jest nieprawdziwa. Przytoczyłem tę opowieść dla ilustracji mechanizmu, który sprawia, że wybuchamy z „byle powodu”.

Niespodziewane wybuchy z błahego powodu pojawiają się najczęściej w wyniku kumulacji wielu drobiazgów, które Cię irytują. Każdy z nich to drobiazg, nie wart wzmianki. Tak jak w przypadku żaby: wzrost temperatury o jeden stopień przecież żaby nie zabije. O kolejny – też jeszcze chyba nie. Problem w tym, że nie wiadomo jaki wzrost temperatury żaba przeżyje. Ty też nie wiesz, ile jeszcze irytujących drobiazgów wytrzymasz. Nie naśladuj żaby myśląc „dam radę, przecież to drobiazgi”.

Upuszczanie pary

Co robić? „Upuszczać pary” tzn. reagować na każdy irytujący drobiazg. Zapobiegaj wzrostowi Twojego wewnętrznego ciśnienia. Gdy ciśnienie wewnątrz kotła parowego wzrośnie powyżej pewnego poziomu – następuje automatyczne upuszczenie pary. I ciśnienie spada. Bez tego mechanizmu mogłoby dojść do rozerwania kotła. Wtedy „straty w sprzęcie i ludziach” mogą być ogromne. Nie jesteś kotłem parowym – nie masz takiego automatycznego mechanizmu. Ale Tobie nie jest potrzebne podnoszenie wewnętrznego ciśnienia.Utrzymuj stałe, niskie ciśnienia emocjonalne. W praktyce: upuszczaj pary za każdym razem, gdy Twoje emocje rosną.

Jak stosować upuszczanie pary?

Upuszczanie pary polega na głośnym opisaniu swoich emocji. Najlepiej, gdy jednocześnie informuję o tym skąd się te emocje wzięły. Zajrzyj do tekstu: Jak poprawić relacje.

Przypomnienie: Każdy jest sam odpowiedzialny za swoje emocje. Emocje nie pojawiają się w odpowiedzi na zdarzenia (fakty). Emocje pojawiają się w odpowiedzi na Twoją interpretację faktów. Nawet, jeśli ktoś próbuje Cię obrazić ordynarnymi wyzwiskami – nie musisz się denerwować. To jak zachowuje się tamta osoba świadczy o niej, nie o Tobie. Im bardziej będziesz „ponad to” – tym bardziej pokażesz różnicę między wami.

Upuszczanie pary powinno być asertywne. Czyli powinno wyrażać Twoje zdanie, opisywać Twój poziom emocji „bez naruszania praw i psychicznego terytorium innych osób”.

Przykład

Jadę metrem. Słyszę rozmowę dwóch młodych osób. Jedna z nich, co chwilę używa słowa „k….”. Irytuje mnie to. Nie czekam jednak aż moja irytacja „przejmie kontrolę nade mną”. Od razu mówię: „Proszę o zaprzestanie używania wulgarnych zwrotów w miejscu publicznym. Przeszkadza mi to.

Nie próbuję „dostosować się do słownika” rozmówców. Wypowiedź typu: „Przestań k….ować cholerny gnoju” nie uspokoiłaby, ani mnie, ani dyskutantów. Taka właśnie wypowiedź może Ci się przytrafić, jeśli w porę nie upuścisz pary, bo zdąży Cię dopaść zawężenie pola świadomości.

Zobacz jeszcze

Jak poprawić relacje? Dlaczego niektóre relacje są trudne? Jak poprawić relacje? Wiadomo, że chodiz o poprawienie relacji, które są trudne. Ale dalczego jedne realcje są t...
Asertywność Z powyższej definicji wyławiam dwa elementy, według mnie, kluczowe: „wyrażania” oraz „nienaruszających”. Jeśli chcę być naprawdę asertywnym to powini...
Zawężenie pola świadomości   Co, w praktyce, oznacza zawężenie pola świadomości? „Jakościowe zaburzenia świadomości - wyrażają się zablokowaniem funkcji pamięci częściowo lub ca...
Technika STOP Stosujesz upuszczanie pary? To jednak nie pomaga? Druga strona nie reaguje na Twoje wypowiedzi? Nie rozumie intencji? Może nawet świadomie „gra Ci...

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *