Wierzysz w Theory X?

Theory X

Ten sposób widzenia świata głosi, że ludzie są z natury leniwi i niezadowoleni z pracy jaką wykonują. Nie mają ambicji, ani motywacji do pracy. Jeśli się ich nie kontroluje to będą się zachowywać jak na grafikach obok, czyli robić wszystko inne, ale nie pracować. Konieczne jest wprowadzenie kar, aby takie zachowania wyeliminować. Takich ludzi trzeba też bardzo precyzyjnie instruować, gdyż w przeciwnym wypadku,  nie wykonają dobrze swojej pracy.

Theory Y

W tej teorii ludzi uważa się za ambitnych, zmotywowanych do pracy, którzy potrafią sami się kontrolować. Wykonywanie pracy, czy to fizycznej, czy umysłowej sprawia im radość. Praca jest dla nich czymś tak naturalnym jak zabawa. Potrafią swietnie rozwiązywać problemy. Praca z takimi ludźmi nie wymaga kontroli, ani systemu kar. Ludzie pracują dobrze, bo dobrze wykonana praca daje im satysfakcję.

Do której grupy Ty należysz?

Moje pytanie dotyczy właśnie takiego rozróżnienia. Czy uważasz siebie za przedstawiciela ?Theory Y?, czy też za przedstawiciela ?Theory X??

Ludzie, z którymi się stykam najczęściej odpowiadają (czasami wręcz oburzeni), że oczywiście iż są przedstawicielami ?Theory Y?. Jak ja w ogóle śmiem ich o to pytać? Więc przepraszam Cię, jeśli Cię tym pytaniem uraziłem. Ale to pytanie to miał być tylko wstęp do innych pytań, które mają pozwolić Ci zobaczyć szerszy kontekst. Może pozwolą Ci ?stanąć w prawdzie? o sobie? Może zmotywują Cię do zmiany? Zmiany siebie? Zmiany pracy?

Jak bardzo lubię swoją pracę?

Jeśli niezbyt lubię swoją pracę to chyba nie bardzo pasuję do ?Theory Y?. Że powodem tego iż nie lubię mojej pracy – są inni? Np. mój bezpośredni przełożony? A co takiego jest w tych ?innych?, że oni nie widzą mojej ?prawdziwej twarzy?? Jak to się stało, że mój szef uważa mnie za przedstawiciela ?Theory X? i ciągle mnie instruuje i kontroluje ? nie pozostawiając pola dla mojej inwencji? Jak to było w poprzedniej pracy? Podobnie? A jak jestem traktowany w innych środowiskach, w których się obracam? Jak przedstawiciel ?Theory Y?? Jeśli ?nie? ? to co jest tego przyczyną? Zawsze tępi inni nie mają racji? Skoro to oni się na mnie nie poznali – to co powoduje, że tkwię jeszcze w tym środowisku, gdzie mnie nie cenią?

Jakie ja mam przekonanie na temat innych?

Jacy ludzie są wokół mnie? Przedstawiciele ?Theory Y?, czy raczej ?Theory X?? Do jakiej kategorii należy mój szef? Jeśli mam wrażenie, że wokół mnie są wyłącznie przedstawiciele ?Theory X? ? to co robię, aby odnaleźć podobnych sobie przedstawicieli ?Theory Y?? Nic? To chyba nic dziwnego, że ich nie znajduję?

A może uważam, że bycie przedstawicielem ?Theory Y? jest absolutnym wyjątkiem? I to wspaniale, że ja nim (tym wyjątkiem) jestem. Ale reszta świata to tępi  przedstawiciele ?Theory X?. A ponieważ ?każdy sądzi według siebie? ?. to oni mnie uważają też za przedstawiciela ?Theory X?. I w taki, a nie inny sposób traktują.

A gdyby to było tak, że ponieważ ja kogoś uważam za przedstawiciela ?Theory X? to on się tak wobec mnie zachowuje? Skoro go zaszufladkowałem, i wszystkie jego próby przekonania mnie, że się mylę okazały się porażką. Polecam tekst o konsekwencjach ?szufladkowania? z punktu widzenia samospełniającej się przepowiedni: Ocenianie innych, cz. 2. I w dodatku on sobie o mnie myśli: ?każdy sądzi według siebie? ? skoro mnie uważa za przedstawiciela ?Theory X?, to pewne sam nim jest.

W co wierzą ?inni??

To już jest piętrowa konstrukcja:). Oczywiście, że tak naprawdę to nie wiem w co wierzą inni. Mogę mieć tylko swoje zdanie (przekonanie) na ten temat. Właśnie: jakie ja mam przekonanie na ten temat? Czy inni wierzą w ?Theory Y?, czy może bardziej w ?Theory X?? I co powoduje, że w to wierzą? Ich doświadczenia? Zapewne. A jak ja wpływam na ich percpecję świata? W jaki sposób im pokazuję, że jestem przedstawicielem ?Theory Y??

Co mogę zrobić?

Dużo dziś tych pytań. Zachęcam Cię jednak do uczciwej (pogłębionej) odpowiedzi na te, które Cię najbardziej poruszyły. Szczególnie na te, które Cię zirytowały, może nawet oburzyły, bo coś insynuowały. Może dostrzeżesz coś, co Ty możesz zrobić, aby zwiększyć liczbę tych, którzy wierzą w ?Theory Y?. W jakim świecie wolisz żyć: pełnym przedstawicieli ?Theory X?, czy ?Theory Y?? Naprawdę nie masz żadnego wpływu na to jaki ten świat wokół Ciebie jest?

Jeśli chcesz poczytać więcej o konsekwencjach jakie wynikają z wiary w ?Theory X? albo w ?Theory Y? zajrzyj np. tu: http://en.wikipedia.org/wiki/Theory_X_and_Theory_Y.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *